Серед різних методів заварювання улюбленого напою за естетичними і смаковими вподобаннями, на нашу думку, кемекс посідає перше місце. Цей простий пристрій, який формою нагадує пісочний годинник, дозволяє отримати чудову чисту філіжанку кави й відчути всю багатогранність смаку конкретного сорту. Крім того, він дуже легкий в обслуговуванні: досить викинути паперовий фільтр у смітник і сполоснути колбу — все! У наш час поспіху й шаленого виру це просто щастя якесь!
Отже, давайте знайомитися. Кемекс винайшов доктор хімічних наук і винахідник Пітер Шлюмбом 1941 року. Кажуть, він хотів швидко й без зусиль готувати смачну каву, не виходячи зі своєї лабораторії. Як хімік він чітко розумів процеси вилучення ароматизаторів і кофеїну з кавових зерен, до того ж цінував красу і якісне життя. За свою кар’єру він розробив понад 300 патентів — від коктейльних шейкерів до автомобілів. У всіх помітно прагнення до естетичної вишуканості, краси і зручності. Багато винаходів були комерційно успішними, і це приносило неабиякі прибутки. Пітер любив розкішне життя, жив у Нью-Йорку на П’ятій авеню, роз’їжджав по місту на кабріолеті кадилак, до водійських дверцят якого було прикручено кемекс, зроблений із чистого золота.
Ось так, поєднавши колбу Ерленмаєра і воронку зі скла, Пітер Шлюмбом створив свій найвидатніший прилад. Він додав до конструкції вертикальний жолоб у верхній частині, щоб виходило повітря з колби під час заварювання і зручніше було розливати напій, та дерев’яний комірець зі шкіряним паском у місці звуження — так він зробив кемекс максимально простим і зручним у використанні. До нашого часу жодних змін у конструкцію не вносилося.
Приготування
По-перше, треба використовувати тільки каву свіжого обсмаження — при цьому методі обсмаження дуже яскраво проступають і смакові особливості, і дефекти. Бажано використовувати яскраву й виразну каву.
По-друге, якщо відступати від загальних норм співвідношення кількості кави і води, а це 29 г на 500 мл, доведеться експериментувати з помелом. Ми радимо співвідношення 1:17, тобто на 1 г кави потрібно 17 мл води. Проте тут є нюанс: якщо ви готуєте менший об'єм, наприклад 250 мл, і кави берете у співвідношенні 15 г, то молоти каву треба дрібніше, а якщо, наприклад, 700 мл води, то кави, відповідно, 41 г і помел має бути грубішим. Кількість кави у фільтрі і її помел впливають на час, за який вода проходить крізь каву і виварює її. Весь час проливу має становити 3,5–4 хвилини, якщо вода проливається швидше, кава не вивариться, якщо повільніше — переекстрактується і гірчитиме.
Ось невеличка інструкція, як приготувати каву в кемексі. Обіцяємо згодом зробити фотодоповнення.
1. Довести воду до кипіння, дати їй трохи охолонути, десь до 95 °С.
2. Розкласти фільтр так, щоб утворився конус зі стінками в один і три шари з різних боків. Вставити фільтр у кемекс товстішим боком до носика.
3. Пролити крізь фільтр 200 мл води, рівномірно змочуючи папір, злити воду, не виймаючи фільтр, — через носик.
4. Змолоти каву, помел має бути грубим, але трішки дрібнішим, ніж для френч-пресу.
5. Насипати горою каву у фільтр, посередині зробити невелике заглиблення. Ми це робимо пальцем:).
6. Обережно невеликою кількістю води змочити верхні шари кави і залишити на 30–45 секунд. Відбувається процес попередньої екстракції. Його ще називають Blooming (цвітіння).
7. Коли кава вбере в себе воду, повільно, тонкою цівкою влити воду невеличкими порціями, рухаючись по спіралі від краю до центру. Краще використовувати чайники з тонкими носиками — з ними легше регулювати об’єм води і товщину струменя. Загальний час заварювання має становити 3,5–4 хвилини.
8. Забрати фільтр і ретельно перемішати напій, щоб збагатити його киснем.
У результаті ми повинні отримати ледь прозорий напій з червоним відтінком, дуже чистий, виразний і яскравий смак якого не залишить вас байдужими до цього методу приготування.