Незважаючи на його простоту, це питання насправді заслуговує пильної уваги. Адже якщо її неправильно зберігати, навіть найпрекрасніша кава у світі швидко втратить свої властивості. Виходить, що ви вибираєте, замовляєте, купуєте, приносите додому, нетерпляче чекаючи розкошів першої філіжанки, тішитеся кілька днів, а потім — бац! — щось пішло не так: кава не така запашна і смачна або в ній з’явився сторонній присмак чи аромат. Неприємно, правда?
Отже, доведеться в цьому розібратися, аби щоранку насолоджуватися зігрівальними й ароматними хвилинами кавового полону. Переглянувши інтернет-ресурси, обміркувавши власний досвід і знання, спробую скласти невеличку інструкцію.
Ворога треба знати в обличчя! Знайомтеся — повітря, волога, світло й температура. Проте до них повернемося трохи згодом.
Спершу про те, що є коротке і тривале зберігання, і це два абсолютно протилежні методи. З першим усе просто: треба забезпечити правильне зберігання протягом 7–14 днів, — поки не вип’єш цю каву і не замовиш свіженьку. Тривале — це коли треба зберігати каву якомога довше.
Тривале зберігання
У кожного можуть бути свої резони для тривалого зберігання: хороша цінова пропозиція і ви купуєте про запас, або ви живете далеко і поблизу немає якісної свіжої кави, або ще якісь причини. У кожному разі це буває нерідко, і ми повинні знати, як уберегти запаси кави від псування. Щоб на пару місяців продовжити каві життя, її треба покласти в морозильну камеру, і що швидше після обсмаження ви це зробите, то краще. Не варто виймати каву і, відсипавши частину, класти назад у морозильну камеру: різкий перепад температур дасть небажану вологу, що позначиться на смаку кави. Якщо вам протягом зберігання треба помалу користуватися стратегічним кавовим запасом, перед заморожуванням поділіть її на частини і вже так покладіть у морозилку. Треба кава — дістали одну порцію і насолоджуйтесь. Як стверджують користувачі англомовних ресурсів інтернету, правильне зберігання в морозилці може подовжити життя кави до двох місяців.
Коротко про зберігання заморожуванням: упаковка має бути щільною і непрозорою, протягом зберігання каву не виймайте, а після того як вийняли й відкрили пачку, залиште її на пару годин — кава повинна досягти кімнатної температури, щоб волога, яка конденсуватиметься при нагріванні, вільно вивітрювалася. Зберігати каву в морозилці можна не більше як два місяці.
Коротке зберігання
Однак частіше ми все-таки споживаємо каву протягом тижня–двох. Отож почнемо з посудини, у якій зберігають каву: у чому зберігати?
1. Пакети. Спеціально розроблені, фольговані для більшої щільності, обладнані зіплоком і клапаном пакети, у яких продається кава, найкраще підходять для зберігання. По-перше, вони не передають каві жодних запахів, бо кава через свою структуру вбирає сторонні запахи, як губка воду. По-друге, зіплок дозволяє щільно закрити пакет, а клапан виведе гази зі свіжого зерна і не дасть повітрю проникнути всередину. По-третє, пакет можна скрутити, щоб видалити зайве повітря й уникнути окислення кави повітрям. І наостанок четверте — це якісний захист від світла й вологи.
2. Банки. Другий, на нашу думку, посуд, який теж непогано підходить для зберігання. Основні вимоги: скло або кераміка, бажано непрозорі, та щільна кришка із силіконовим ущільнювачем. Банка не повинна пропускати світло всередину або ж її слід зберігати в кухонній шафі. Основні вади — неможливість відводити гази із зерна свіжого обсмаження та повітря, яке залишається в банці разом з кавою й окислює її. Перше питання вирішуємо просто — засипаємо каву в банку через кілька днів після обсмаження, а з другим не заморочуємося взагалі: повітря, яке залишиться в банці з кавою, не матиме аж такого суттєвого впливу.
3. Пластмасові контейнери і металеві банки. У перших є характерний запах, який неодмінно з’явиться і у вашій філіжанці, другі негерметичні і можуть давати окислення. Ця тара найменше надається для зберігання.
Де зберігати?
Найкраще місце — кухонна шафа. Вона має стояти подалі від плити і вікна, щоб не зазнавати зовнішнього температурного впливу, і якщо ви зберігаєте каву в скляній прозорій банці, ще й нечасто відкриватися. Найкращі умови для зберігання — це правильна й стабільна температура, відсутність світла, вологи і тепла.
Холодильник — найгірше місце на кухні, куди можна покласти каву. Хочеш зіпсувати каву — клади її в холодильник: безліч сторонніх запахів, нестабільна температура і підвищена вологість максимально скорочують кавове життя.
- Отож підіб’ємо підсумки.
- — Намагайтеся купувати каву в розрахунку на 1–2 тижні, в цей час вона буде максимально смачною й ароматною.
- — Найкраще зберігати каву в спеціальних фольгованих пакетах із зіплоком і клапаном для дегазації. Друге місце в рейтингу посуду для зберігання — керамічні і скляні банки. Крапка.
- — Кухонна шафа — ідеальне місце для зберігання. І ніколи на зберігайте каву в холодильнику!
- — Якщо каву треба зберігати довше, зберігайте в морозилці, дотримуючись викладених вище рекомендацій.
І наостанок ще одна дуже важлива порада. Не меліть каву заздалегідь! При змелюванні руйнується структура зерна й ефірні олії, такі важливі для смаку й аромату, вивільняються в повітря. При зберіганні змелена кава в десятки разів швидше втрачає ефірні олії, а з ними смак і аромат. Це як зберігати парфуми відкритими. Меліть каву безпосередньо перед приготуванням і насолоджуйтесь яскравим смаком та ароматом улюблениці.